5 druhů pokojových rostlin, které přežijí i začátečníkům
Rádi byste si svůj domov nebo kancelář zpestřili rostlinami?
Jenže, jak se správně na trhu s pokojovými rostlinami zorientovat, když jste na začátku pěstitelského umění?
V první řadě nezapomeňte počítat s tím, že pokojové rostliny nemají v každém interiéru stejné podmínky. Ať už v tom hraje roli orientace místnosti podle světových stran nebo suchý vzduch v panelovém bytě.
Proto pro všechny začátečníky, co chtějí, aby jim pokojovky nejen zútulnily bydlení, ale především jim dlouho vydržely, přinášíme pár tipů.
Vybírejte mezi těmito pokojovými rostlinami:
Spathiphyllum ( neboli LOPATKOVEC )
Lopatkovec je tropická rostlina a velice oblíbený a nenáročný druh pokojové rostliny. Má tmavě zelené listy špičatého tvaru, pokud se jí daří, bude vás těšit dvakrát do roka bílými květy. Rostlině dopřejte dostatek rozptýleného světla bez přímého slunce, případně ji můžete umístit na tmavší, polostinné místo. Má ráda vzdušnou vlhkost, proto ji jednou za čas dopřejte rosení odstátou vodou.
Druhy, z kterých můžete vybírat: Pearl Cupido nebo panašovaný Diamond cupido
Monstera
Monstera, rostlina se vzdušnými kořeny a velmi oblíbená pro své nádherně vykrajované listy. Pěstujeme ji v teplotním rozmezí mezi 14–20 °C. Řadíme ji mezi odolnou rostlinu, proto zvládne i nižší a vyšší teploty. Pro pěstování je vhodné rozptýlené světlo bez přímých slunečních paprsků s občasným rosením. Pokud zvolíte do svého interiéru Monsteru, získáte tím nejen krásnou pokojovou rostlinu, ale i o trochu více čistější vzduch v místnosti.
Druhy: Deliciosa, Minima, Adansonii (Monkey mask), Cobra nebo vzácný kousek s mramorovaným panašováním Thai constellation
Zamioculcas
Patří mezi sukulentní rostliny, a proto ji nemusíme věnovat tolik péče, jako ostatním rostlinám. Pyšní se tmavými a lesklými listy, které dorůstají do 40 až 60 cm. Zamiokulkas není náročný na světelné podmínky. Nevadí mu ani světlé nebo naopak tmavší stanoviště. Zálivku mu ale raději dopřejte pravidelnou, ale i přesto si s nedostatečnou zálivkou poradí – ideální pro zapomnětlivé začátečníky. Pozor si dejte na vydatné zalévání, substrát by se přemokřil a znamenalo by to žloutnutí a opadávání listů. Zamiokulkas je opravdu nenáročná rostlina, skvěle odolává i proti nejrůznějším nemocem.
Druhy: Zamioculcas zamiifolia nebo Black Raven
Philodendron (neboli Filodendron)
Filodendron v českých domácnostech velice hojně pěstovaný. Je to popínavá rostlina s nádhernými srdčitými listy. Není nijak náročná – snadno se přizpůsobí jakémukoliv koutu – ideálně vždy ale bez přímého slunce. Pokud chcete rychle rostoucí pokojovku Filodendron je pro vás ten pravý.
Druhy: Lemon Lime, panašovaný Brasil, Scandens, Atom nebo Pink Princess
Syngonium
Syngonium krásná exotická nenáročná rostlina. Dařit se jí bude na světlém a teplém stanovišti, ale bez přímého slunečního záření. Dopřejte ji také intenzivnější zálivku, především v letních měsících a dostatečnou vzdušnou vlhkost. Syngonium je svým neobvyklým zabarvením listů ( dostupné také v Neon pink) netradičním doplněk v interiéru.
Druhy: Pixie, Neon pink, White Butterfly a vzácnější Albo Variegata s bílým panašováním
Proč si pořídit pokojové rostliny?
- umí navodit příjemnou atmosféru
- zvlhčují a čistí vzduch
- doplňují design interiéru
Výhody:
- nejsou náročné na podmínky
- dají se snadno rozmnožit
- fungují jako přirozené čističky vzduchu
Nevýhody:
- patří mezi ně obvykle nekvetoucí rostliny
- některé z nich bývají silně jedovaté
I přesto, že jste si vybrali některou z nenáročných pokojových rostlin, nezapomeňte na to, že každá rostlina potřebuje péči.
Hnojiva pro pokojové rostliny (kvetoucí, nekvetoucí), substráty a ostatní doplňky, které jsou při správném pěstování potřebné, zakoupíte na našich prodejnách Flamengo květiny.
Vyberte si nejbližší naši prodejnu: https://www.flamengo-kvetiny.cz/mapa-prodejen
Neváhejte se obrátit na naše floristky a floristy, kteří vám rádi předají informace o vhodném pěstován a upozorní na případné začátečnické chyby.